Zadaj pytanie i czekaj na szybką odpowiedz eksperta z danej dziedziny
Regulamin działu: Wszystkie porady na naszym forum są sprawdzane i moderowane przez wybranych fachowców z danej branży. Staramy się zapraszać do naszej społeczności największe autorytety z danej dziedziny. Zachęcamy do ich poznania w tym dziale.
#1325 przez Strak
N sie 13, 2017 8:26 pm
Jak szybko pozbyć się glonów nitkowatych z oczka wodnego a raczej dużego stawu ok. 600m2? Wybierałem je mechanicznie ale odrastają po kilkunastu dniach? Można je czymś zatruć tak aby ryby były bezpieczne?
#1571 przez Waterkeeper
So paź 28, 2017 11:25 am
Najszybszą metodą w oczku wodnym lub stawie do 150 m2 jest instalacja dozownika dwutlenku węgla i ustalenie pH wody do poziomu np. 6,7. W dużych stawach metoda ta nie zda jednak egzaminu ze względu na koszty dozowania ogromnych ilości CO2. O urządzeniu można poczytać tutaj: http://www.hydroidea.com/dispenser-co2/

Tutaj też moja odpowiedz w podobnym temacie: dlaczego-glony-nitkowate-rosna-tak-szybko-t131-10.html
#1590 przez Waterkeeper
Wt paź 31, 2017 5:53 pm
W internecie i na rożnych forach można przeczytać głupstwa i bzdury, które później są powtarzane i przekazywane dalej.

Napowietrzanie wody w stawie nie zmniejszy ilości glonów, glony nitkowate uwielbiają natlenioną wodę i będą rosły jeszcze szybciej. Wodę powinniśmy natleniać tylko w stawach z rybami w momentach przyduchy i nigdy więcej. Fontanny, kaskady, napowietrzacze, strumienie itp. powodują szybki ubytek z wody dwutlenku węgla CO2 i tym samym przyczyniają się do zwiększonego rozrostu nitki.

Walka z glonami za pomocą amurów to kolejny funkcjonujący w sieci mit. Amury zanim zaczną jeść glony nitkowate to najpierw zjedzą wszystkie inne rośliny w naszym zbiorniku, glony nie należą do ich przysmaków i będą jedzone w ostateczności. Brak roślin podwodnych w zbiorniku przyczyni się do jeszcze większego rozrostu glonów.
#1990 przez oczkowodne
Wt mar 27, 2018 2:30 pm
to są preparaty do zabicia już istniejących glonów nitkowatych, działają punktowo i wszystkie trzy są tak samo skuteczne, nie likwidują jednak przyczyny powstania tych glonów, przeczytaj powyższe artykuły kolegów jakie podali w linkach. Podsumowując jak już masz staw, kamienie, żwir lub rośliny porośnięte glonami nitkowatymi to powinieneś jak najwięcej glonów usunąć mechanicznie (grabiami, ręcznie, odkurzaczem) i dopiero w kolejnym kroku ich resztki posypać którymś z wymienionych przez ciebie środków. Pamiętaj ze zabite glony uwolnią do wody ogromne ilości fosforanów, które będą pokarmem dla kolejnych plecht glonów, koniecznie po tym zabiegu rozsyp w wodzie jakiś bezpieczny, mineralny adsorbent związków fosforu. W przeciwnym wypadku glony szybko się odrodzą i będzie to syzyfowa praca. Warto też znaleźć przyczynę ich nadmiernego rozwoju i ją wyeliminować.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 0 gości

OSTATNIE TEMATY

O nas

Witamy na naszym forum ogrodniczym z poradami ekspertów i miłośników architektury krajobrazu. Jest to platforma wymiany doświadczeń dla ogrodników, budowlańców i projektantów, jak i miejsce spotkań dla miłośników ogrodnictwa

Zapraszamy na stronę sklepu internetowego:

OGRODY.COM

Najnowsze trendy w architekturze