#27 przez Waterkeeper
Śr mar 04, 2015 8:37 pm
Żaden gotowy system filtracyjny nie pomoże w walce z glonem nitkowatym, którego główną pożywką są fosforany. Najlepszym rozwiązaniem przy małych stawach (tam gdzie musimy mocno wspomóc proces samooczyszczania się wód) jest połączenie profesjonalnego systemu filtracyjnego z filtracją mineralno - roślinną. Przykładowo w komorze filtracyjnej stosujemy BioChalix (mineralny adsorbent fosforanów) a obok stawiamy np. zestaw firmy Oase typu: http://www.oczkawodne.co/1029,filtr-beb ... cyjny.html

Właściwy wybór minerałów do stawu, dobór technologii i filtrów powinien zawsze wynikać z analizy wody i projektu konkretnego obiektu. Bardzo często są to zupełnie inne rozwiązania.
#51 przez PiotrK
N mar 08, 2015 8:15 pm
Gdzie mogę zrobić taką analizę? W projekcie mojego stawu nie mam nawet wzmianki o złożach mineralnych. Czy to konieczne?
#105 przez Lte
So mar 28, 2015 9:38 pm
Zastanawiam się nad taką komorą ze złożem mineralnym. Po zrobieniu badań wody wyszło mi zbyt dużo fosforanów. Dobrano mi 1 tonę minerałów BioChalix. Muszę jednak gdzieś je umiejscowić. najlepiej w miejscu stałego przepływu wody. Nie wiem jak to zrobić.
#172 przez Waterkeeper
Cz kwi 02, 2015 8:25 pm
Poniżej zamieszczam rysunki. Rzut z góry na staw kąpielowy z komorą na złoże filtracyjne, przekrój boczny przez komorę filtracyjną budowaną samodzielnie i komorę z gotowymi modułami profesjonalnych filtrów. Ja oczywiście polecam łączenie tych technologii.
Załączniki
komora_filtracyjna_w_stawie_kapielowym_schemat.jpg
Komora filtracyjna z profesjonalnymi filtrami firmy Oase
komora_filtracyjna_w_stawie_kapielowym_schemat.jpg (104.85 KiB) Przeglądane 2583 razy
schemat_filtracji_w_stawie_kapielowym_komora_filtracyjna.jpg
Komora filtracyjna budowana samodzielnie
schemat_filtracji_w_stawie_kapielowym_komora_filtracyjna.jpg (73.94 KiB) Przeglądane 2583 razy
projekt_stawu_kapielowego_1.jpg
Schemat obiegu wody w ekobasenie
projekt_stawu_kapielowego_1.jpg (159.84 KiB) Przeglądane 2583 razy