Tematy forum związane z pielęgnacją oczek wodnych i walką z glonami
#969 przez Wizek
N lut 19, 2017 12:11 pm
Poproszę o rozpiskę prac przy oczku wodnym na cały sezon. Bez odsyłaczy najlepiej :D
#987 przez oczkowodne
Wt lut 28, 2017 9:30 am
Z kilku różnych postów na forum zebrałem informacje w całość - proszę o weryfikację lub uwagi

WIOSNA - kalendarz prac w oczku wodnym podczas wiosny

Przygotowania do wiosny zaczynamy gdy temperatura wody przekroczy 8-10 stopni. Zazwyczaj jest to dopiero druga połowa kwietnia.

1. Zaraz po roztopieniu się lodu, sprawdzamy stan naszego oczka. Wyławiamy niezwłocznie wszystkie martwe zwierzęta, ryby, żaby itp. Wraz ze wzrostem temperatury, ich rozkład następuje bardzo szybko i będzie nam zatruwał wodę.

2. Sprawdzamy stan hydroizolacji zbiornika, poprawiamy żwir, który się poobsuwał, kamienie i zaporę kapilarną. Zamarzająca i odmarzająca woda może poprzesuwać pewne elementy dekoracyjne naszego oczka wodnego.

3. Pielęgnujemy rośliny otaczające nasz zbiornik, pamiętając o tym aby ich nie nawozić. Spływające do wody nawozy są przyczyną masowego zakwitu glonów.

4. Jeśli oczko jest w bardzo złej kondycji i bardziej przypomina cuchnące bajoro, konieczna będzie całkowita wymiana wody. Gdy nasze oczko wygląda zadowalająco, ma klarowną wodę a ryby i inne zwierzęta szczęśliwie przezimowały, możemy przystąpić do wiosennych prac pielęgnacyjnych.

5. Najpierw powinniśmy wyciąć tuż nad wodą pozostawione na zimę trzciny i pałki wodne.

6. Wszelkie martwe i uschnięte części roślin wodnych także powinny zostać usunięte. Szpecą one oczko, zanieczyszczają wodę i zajmują miejsce młodym pędom.

7. Jeżeli rośliny nadmiernie się zagęściły i zarastają lustro wody, część z nich usuwamy lub przesadzamy.

8. Wiosna to najlepszy czas na posadzenie nowych roślin. Rośliny wodne sadzimy w specjalnych ażurowych koszach wyłożonych jutą lub w donicach z tkaniny przeznaczonych do roślin wodnych. Dzięki temu nie będą się nadmiernie rozrastały, łatwiejsza też będzie ich pielęgnacja.

9. Ze względu na bezpieczeństwo naszego oczka, rośliny wodne powinniśmy kupować tylko z upraw ekologicznych. Mamy wtedy pewność, że nie zanieczyścimy sobie wody szkodliwymi substancjami lub nawozami jakimi często są pędzone takie sadzonki.

10. Jako podłoże wykorzystujemy ziemię gliniastą wymieszaną pół na pół z piaskiem i mieszamy je w równych proporcjach z substratem Biolava. Do uprawy roślin w oczku nie wolno stosować zwykłej ziemi ogrodowej, ponieważ jest zbyt żyzna i będzie powodowała rozwój glonów wszelkiego rodzaju. Mało ekspansywne i mniej wymagające rośliny sadzimy bezpośrednio w żwirze. Roślin w oczku wodnym nigdy nie nawozimy zwykłymi nawozami.

11. Gdy temperatura wody przekroczy 10 stopni i nasze ryby wybudzą się z zimowego letargu, możemy przystąpić do oczyszczenia oczka wodnego z zalegającego na dnie warstwy mułu i liści, które trafiły tu jesienią.

12. W większych zbiornikach muł należy usuwać raz na kilka lat, jednak w małych i płytkich oczkach wodnych warto to robić co roku. Muł powstaje z osadzających się na dnie resztek organicznych, resztek pokarmu dla ryb, martwych glonów i roślin wodnych. Sprawia, że z czasem zbiornik wodny robi się coraz płytszy. Bogaty w związki pokarmowe osad sprzyja wzrostowi glonów, a gazy powstające w procesach gnilnych mogą prowadzić do zatrucia wody i śnięcia ryb.

13. Do sprzątnięcia zalegających na dnie nieczystości wygodne jest użycie tzw. odkurzacza do oczka wodnego (polecam model Pondovac 4 lub nowy Pondovac 5 firmy Oase). Można także zastosować pompę do wody brudnej, lecz wówczas o wiele trudniej będzie zrobić to dokładnie, nie wciągając żwiru, kłaczy roślin wodnych a nawet samych ryb.

14. Wylaną wodę należy uzupełnić świeżą. Korzystnie wpływa podmiana około 1/3 objętości oczka. Przy dużych stawach podmiana wody nie jest aż tak bardzo konieczna.

15. Nowo dolaną wodę koniecznie uzdatniamy za pomocą preparatu likwidującemu chlor i inne szkodliwe związki (środek PondStarter) i stabilizujemy jej parametry za pomocą ekologicznego preparatu PondStabil.

16. Po podmianie wody i jej uzdatnieniu warto zastosować naturalny środek hamujący rozwój glonów typu AlgoStopper i wsypać do wody bakterie, które będą wspomagały równowagę biologiczną. Najmocniejszy preparat mikrobiologiczny to EcoGerm Ponds.

17. Czynnością, o której powinniśmy zawsze pamiętać, jest badanie wody. Samodzielni możemy zbadać takie parametry jak odczyn pH, twardość węglanową oraz zawartość fosforanów i azotynów. Jest to ważne, ponieważ od jakości wody zależy to, czy masowo będą nam rosły glony i czy stworzymy dobre warunki dla rozwoju roślin i ryb. Właściwe wyniki to: odczyn pH od 7,4 do 8,4, twardość węglanowa powyżej 5,5 stopni, ilość fosforanów poniżej 0,030 mg/l, ilość azotynów mniejsza niż 0,3 mg/l.

18. Jeśli otrzymane wartości odbiegają od normy, trzeba zastosować specjalne preparaty. Do obniżenia poziomu fosforanów regularnie stosujemy bezpieczny dla mikroorganizmów PhosSorb firmy Hydroidea.

19. Kiedy woda osiągnie co najmniej 8 stopni Celsjusza, włączamy filtry. Przed uruchomieniem filtra biologicznego trzeba wsypać do niego tak zwany starter bakteryjny. Najlepszy i szybko działający to EcoGerm Starter. Są to wyselekcjonowane kultury pożytecznych bakterii. Występują one w środowisku naturalnym, gdzie rozkładają resztki organiczne i wspomagają proces samooczyszczenia się wody.

20. W momencie gdy temperatura wody wzrośnie do 10 st. C, zaczynamy dokarmiać ryby. Nie robimy tego wcześniej, ponieważ ryby są wtedy w letargu, a niezjedzony pokarm opada na dno i staje się pożywką dla glonów.

21. Zwierzęta najlepiej karmić w południe, kiedy są najbardziej aktywne, taką ilością jedzenia, którą są stanie spożyć w ciągu 5-10 minut.

22. Podczas wiosny osłabione ryby najczęściej zapadają na różne choroby. Powinniśmy je wtedy baczniej obserwować a w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych jak najszybciej podjąć leczenie.

23. W miejscach przepływu wody, w filtrach, przy pompach, w strumieniach lub na dole kaskady układamy saszetki z mineralnym adsorbentem związków fosforu i metali ciężkich o nazwie PhosBinder. Będą nam one długofalowo redukowały w przepływającej wodzie niepożądane związki.

LATO - kalendarz prac w oczku wodnym podczas lata

Okres letni jest zarówno bardzo dobrym momentem na zakładanie nowego oczka wodnego, jak też jest to czas wzmożonych zabiegów pielęgnacyjnych istniejącego już zbiornika wodnego.

1. Rośliny wodne zakupione z upraw ekologicznych lub w pojemnikach można sadzić bez obaw przez całe lato.

2. Rośliny pozyskane z naturalnych zbiorników również powinny się przyjąć, jednak mogą potrzebować trochę czasu, aby w pełni zaadaptować się do nowego zbiornika. Takie rośliny mogą też być przyczyną przedostania się do naszego oczka szkodników i chorób.

3. W miarę potrzeby przycinamy i dzielimy nadmiernie rozrastające się rośliny oraz usuwamy przekwitnięte kwiaty lilii i innych roślin wodnych.

4. Dosyć szybko wycinamy wszelkie martwe rośliny oraz porażone przez choroby lub szkodniki części roślin.

5. Szkodniki roślin wodnych likwidujemy za pomocą naturalnych metod i ekologicznych preparatów (wyciągi z cytrusów, biopreparaty itp.)

6. Z powierzchni liści zbieramy wszystkie zauważone kokony z gąsienicami, larwy i chrząszcze, wyławiamy je z wody i likwidujemy, pamiętajmy iż naturalnymi wrogami tych szkodników są ptaki, ryby i owady drapieżne.

7. Zauważone na liściach mszyce spłukujemy z liści wodą. Mocno uszkodzone liście na których żerowały wycinamy.

8. Latem podczas upałów możemy zauważyć duże ubytki wody spowodowane dużym parowaniem. Należy je regularnie uzupełniać. Po uzupełnianiu oczka wodnego o nową wodę, zalecane jest zaaplikowanie preparatów PondStabil i PondStarter, które uzdatniają wodę wodociągową i tworzą idealne warunki do życia wszystkich mieszkańców oczka wodnego.

9. Duże nasłonecznienie i wysokie temperatury sprzyjają pojawianiu się glonów nitkowatych. Należy je usuwać mechanicznie za pomocą grabi lub odkurzacza do oczek. Po tym zabiegu należy zastosować środki zabijające pozostałe w oczku ich resztki np. AlgoSplit lub FadenalgenVernichter

10. Po zabiciu niechcianych glonów nitkowatych koniecznie trzeba wlać lub wsypać do wody środki pochłaniające uwolnione z ich komórek fosforany np. bardzo wydajny PhosSorb. Fosforany w wodzie stawowej są główną pożywką dla kolejnych pokoleń glonów.

11. W płytkich i słabo natlenionych oczkach wodnych ważne jest zainstalowanie pompy napowietrzającej, która wspomaga rozkład martwej materii organicznej oraz uzupełnia ubytki tlenu mogące doprowadzić do śnięcia ryb. Można też co jakiś czas rozsypywać po całej powierzchni wody preparat z aktywnym tlenem typu AlgoSplit.

12. Ograniczamy lub całkowicie zaprzestajemy karmienia ryb, gdyż ryby mają w tym czasie dostępne naturalne źródła pokarmu. Pozwoli nam to utrzymać wodę w dobrej kondycji.

13. Dokonujemy regularnego przeglądu systemu filtracji i w miarę potrzeb czyścimy wkłady filtracyjne oraz tubę lampy UVC z powstającego na niej kamienia. Po każdorazowym czyszczeniu filtra ważne jest ponowne zastosowanie startera bakteryjnego EcoGerm Starter.

14. Jeśli nasza woda zrobi się mniej przejrzysta a chcemy szybko przywrócić jej klarowność, powinniśmy użyć naturalnego środka o nazwie PondClarin.

15. Zapobiegawczo (przeciw różnym glonom) przez całe lato aplikujemy do wody ekstrakt ze słomy jęczmiennej AlgoStooper i korzystamy ze specjalnego torfu do oczek wodnych.

16. Nie zapominamy też o robieniu okresowych badań parametrów naszej wody.

JESIEŃ - kalendarz prac w oczku wodnym podczas jesieni

Jesienią oczka wodne wymagają dalszej intensywnej pielęgnacji, lecz głównie za sprawą liści dostających się do wody. Ma to ogromny wpływ na jakość wody w oczku wodnym i kondycję żyjących w nim zwierząt.

1. Aby zabezpieczyć oczko wodne przed dostającymi się do niego liśćmi, możemy rozciągnąć nad nim siatkę do oczek wodnych.

2. W przypadku braku siatki, pływające po powierzchni wody liście usuwamy mechanicznie za pomocą podbieraka lub skimmera.

3. Muł i osad powstały na dnie zbiornika z martwych glonów i rozkładających się liści usuwamy mechanicznie za pomocą odkurzacza do oczka i za pomocą preparatu bakteryjnego EcoGerm Ponds, rozkładającego martwą materię organiczną w sposób bezpieczny dla zbiornika.

4. Przycinamy i usuwamy suche liście i kwiatostany roślin wodnych. Rośliny tworzące sitowie, przycinamy zawsze nad powierzchnią wody, aby zimą wspomagały wymianę gazową w zbiorniku wodnym.

5. Dokonujemy przeglądu roślin w oczku wodnym i zgodnie z ich wymaganiami cieplnymi zabieramy je na zimę do cieplejszego pomieszczenia, garażu lub piwnicy lub przenosimy na niższe półki w oczku wodnym.

6. Przy temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza karmimy ryby intensywnie, aby przygotować je na okres zimowy. Karmienie kończymy przy temperaturach poniżej 10 stopni.

7. Aby wyeliminować pozostałe w oczku glony i odpowiednio zabezpieczyć staw na zimę zalecane jest zastosowanie preparatów na glony tj. AlgoSplit oraz pozbycie się fosforanów z wody dzięki PhosSorb.

8. Po czyszczeniu oczka wodnego należy uzupełnić stan wody maksymalnie na ile to możliwe (chlorowaną wodę uzdatniamy za pomocą preparatu PondStarter). Zwiększy to bezpieczeństwo ryb i zwierząt wodnych w okresie zimowym.

9. Nie zapominamy o jesiennym badaniu parametrów wody i stosujemy właściwie dobrane środki pielęgnacyjne przed wyłączeniem pomp obiegowych.

10. Pompy znajdujące się w zbiorniku wodnym na głębokości poniżej 50 cm powinny być wyjęte z wody i przechowywane w ciepłym pomieszczeniu, chyba że mają zabezpieczenie przed zamarzaniem jak np. pompy firmy Oase.

11. Czyścimy i wyłączamy filtry. Wkłady gąbkowe z filtrów należy dokładnie wypłukać i przechowywać w ciepłym pomieszczeniu w suchym miejscu.

12. Lampa UV również powinna zostać dokładnie wyczyszczona z kamienia oraz przechowywana na zimę w pomieszczeniu o temperaturze nie spadającej poniżej 0 stopni.

ZIMA - kalendarz prac w oczku wodnym podczas zimy

1. Jeśli podczas jesieni nie zebraliśmy liści i nie obcięliśmy martwych części roślin wodnych to teraz mogą one gnić i produkować trujący siarkowodór. Może dojść przez to też do tzw. przyduchy i nasze ryby nam pozdychają. W celu uwolnienia trujących gazów i natlenienia wody powinniśmy zrobić w lodzie przerębel.

2. Należy unikać wyrąbywania przerębla siekierą, kilofem lub młotem ponieważ możemy ogłuszyć nasze ryby a żaby wybudzić z zimowego letargu. W okresie zimowym ryby są bardzo wrażliwe i mogą się rozchorować z byle powodu lub stresującej sytuacji.

3. Najlepszą metodą dostarczenia do wody tlenu jest zakup i instalacja pompki napowietrzającej lub przerębla z napowietrzaczem i grzałką. Jest to metoda bezpieczna i mało inwazyjna. Dyfuzor napowietrzacza umieszczamy dosyć płytko pod powierzchnia wody tak aby pompowane powietrze nie mieszało nam warstw cieplejszych wód z głębi oczka z zimniejszą wodą powierzchniową. Inne metody typu: robienie poduszki powietrznej pod lodem, zakup styropianowego pływaka, zostawianie niewyciętych sitowi lub wkładanie do wody snopka z trzcinami są raczej mało skuteczne przy mroźniejszych i dłuższych zimach.

4. Do niezamarzającego dzięki ruchowi wody lub zainstalowanej grzałce przerębla możemy co jakiś czas wrzucać tabletkę z aktywnym tlenem lub preparat Algosplit, który dostarczy naszym rybom tlenu w tym ciężkim okresie.

5. Przez całą zimę do naszej wody uwalniane są fosforany (resztki niezjedzonego pokarmu, gnijące rośliny, rozkładające się osady, glony itp.). Aby skutecznie zredukować ich poziom i nie dopuścić do masowego rozwoju glonów podczas wiosny (związki fosforu są główna pożywka glonów nitkowatych) warto w okolicach pracującego dyfuzora wkładać saszetki typu phosbinder których zadaniem jest długofalowe pochłanianie fosforu z wody.

6. Gdy temperatura wody w oczku spadnie poniżej 8 -10 stopni nie powinniśmy wykonywać już żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, nie chodzić po lodzie, nie kuć przerębli, nie karmić i niczym nie stresować naszych ryb.

7. Z pierwszymi roztopami możemy zacząć myśleć o przygotowaniach do sezonu wiosennego.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

OSTATNIE TEMATY

O nas

Witamy na naszym forum ogrodniczym z poradami ekspertów i miłośników architektury krajobrazu. Jest to platforma wymiany doświadczeń dla ogrodników, budowlańców i projektantów, jak i miejsce spotkań dla miłośników ogrodnictwa

Zapraszamy na stronę sklepu internetowego:

OGRODY.COM

Najnowsze trendy w architekturze