Zadaj pytanie i czekaj na szybką odpowiedz eksperta z danej dziedziny
Regulamin działu: Wszystkie porady na naszym forum są sprawdzane i moderowane przez wybranych fachowców z danej branży. Staramy się zapraszać do naszej społeczności największe autorytety z danej dziedziny. Zachęcamy do ich poznania w tym dziale.
#1324 przez Strak
N sie 13, 2017 6:54 pm
Pomocy, nowo zbudowany staw zarasta mi glonem. Co teraz zrobić? Staw 600m2 i globokosc 120 cm
Załączniki
moj_staw.jpg
moj_staw.jpg (188.69 KiB) Przeglądane 910 razy
#1377 przez Waterkeeper
Pt wrz 15, 2017 3:56 pm
Witam, z tego co widzę to staw jest świeżo zbudowany i nie jest hydroizolowany, jest więc naturalne to co obecnie się w nim dzieje. Skarpy są dosyć wysokie i zanieczyszczenia i biogeny spływają wraz ze świeżą ziemią prosto do zbiornika. Proponuję zrobić analizę wody http://www.hydroidea.com/oferta/badania ... h-wodnych/, bardziej wyprofilować brzegi stawu, gęsto obsadzić staw ekologicznym materiałem roślinnym, glony nitkowate wybrać mechanicznie a ich pozostałości posypać preparatem o nazwie AlgoSplit i zaaplikować dawkę startową EcoGerm Lakes. Z analizy wody wyjdzie co należy zrobić jeszcze. To podstawowe czynności i zabiegi od jakich powinieneś zacząć. Już w drugim sezonie problem powinien bardzo się zmniejszyć. Staw powinien zarosnąć roślinami wodnymi i wytworzyć odpowiedni biotop. Podsyłaj nowe zdjęcia.
#1649 przez DagmaraB
Pt lis 10, 2017 11:41 am
Dobrze też aby ograniczyć w przyszłości występowanie takich podobnych sytuacji obsadzić staw roślinami wymagającymi bardzo dużo składników pokarmowych. Będą one przechwytywać spływające ziemią związki azotowe i inne. Dobrym pomysłem jest posadzenie miskanta np taki https://www.podkarpackiesady.pl/pl/p/Mi ... niczka/685 spokojnie można go skomponowac z pałką i kosaćcem żółtym.
#1682 przez Strak
Cz lis 16, 2017 9:29 am
Zdjęcie z września zaraz po nasadzeniu roslin wodnych i zastosowaniu waszych prepartow, w przyszlym sezonie obsadze burty......teraz zabraklo funduszy :) glony zniknely
Załączniki
oczyszczonystaw.jpg
Staw podczas nasadzeń roślin wodnych
oczyszczonystaw.jpg (162.78 KiB) Przeglądane 804 razy
#2073 przez Strak
Śr maja 16, 2018 7:15 pm
zdjęcie z tego roku, roslinki dopiero ruszaja :)
Załączniki
staw-kwiecien-2018.gif
Staw w kwietniu 2018
staw-kwiecien-2018.gif (125.24 KiB) Przeglądane 341 razy
#2281 przez Stawywodne
Pn lip 23, 2018 9:30 pm
bez roślin każdy nowo wykopany staw będzie długo dojrzewał, zakwitnie i zarośnie glonem, rosliny i jeszcze raz rośliny, dobrze wyprofilowane półki, bakterie tlenowe i jakieś złoże mineralne w przepływie to najprostsza metoda na czystą wodę. Bardziej majętnym polecam filtry biologiczne, mechaniczn itp.