Wszystko na temat stawów kąpielowych i ekobasenów
#1293 przez Kiii
N sie 06, 2017 8:45 am
Hejka, szykuję się do założenia stawu kąpielowego. Raczej nie zamierzam brać do tego firmy. Ma ktoś doświadczenie w budowie i pielęgnacji? Do tej pory samodzielnie zrobiłam małe oczko ze strumykiem i jakoś je utrzymuje w dobrym stanie i bez glonów (bez glonów = dużo pracy i kasy ;). Świadomie korzystam z ekologicznych produktów typu ecogerm, w strumyku mam wyłożone woreczki z phosbinder i sypię algosplit lub fadenalgenvernichter na glony nitkowate. Mam drogi filtr ciśnieniowy, który czyszczę co tydzień i jak na razie jestem bardzo zadowolona z efektu końcowego. Zbiornik przyciąga dużo zwierzątek i jest piękny :) Co do stawu to nurtuje mnie kilka pytań, na które nie odpowiedziała mi jeszcze w sposób zadowalający żadna firma. Może tutaj na forum ktoś szczerze napisze? Z góry dziękuję.

1. Czy przy stawie kąpielowym będzie dużo więcej pracy i kosztów niż przy oczku o tym samym rozmiarze?
2. Jak ma się takie naturalne filtrowanie wody w stawie kąpielowym do filtracji w oczku wodnym?
3. Na co zwrócić uwagę podczas samodzielnej budowy?
4. W internecie dużo się pisze o minerałach filtracyjnych do takiego stawu, roślinach wodnych, badaniach wody itp. Czy to aż tak ważne i istotne? Te minerały mają zawrotne ceny.
5. Czy takie stawy rzeczywiście wyglądają jak na zdjęciach firm które je oferują czy to ściema?
6. Ile kosztuje samodzielna budowa stawu kąpielowego o powierzchni 100 m2 ? Chodzi mi o materiały.
7. Ile kosztuje utrzymanie miesięczne takiego stawu i jakie preparaty pielęgnacyjne należny stosować?
8. Słyszałam, że przy stawie nie wolno stosować nic co ma siarczan miedzi? Czy to prawda?
9. Oczko czyszczę raz w roku po zimie, czy w stawie też będzie trzeba wybrać całą wodę?
10. Dlaczego w stawie nie powinno być ryb?
11. Jak wygląda filtr do takiego stawu? To same rośliny czy jakieś urządzenie typu filtr w oczku?
12. Jeśli w stawie kąpielowym nie może być lampy Uv to jak się rozwiązuje problem zielonej wody?
13. Czy lepsze jest dno wysypane żwirkiem czy wyłożone folią lub obłożone kamieniem?
14. Gdzie kupić rośliny do takiego stawu, w jakiej ilości i jakie?

Thx :)
#1298 przez Sita
Pn sie 07, 2017 3:51 pm
Hejka, projekt technologiczny koniecznie zamów w wyspecjalizowanej firmie, powinnaś otrzymać: badanie wody pod kątem budowy stawu, dobór minerałów pod badania wody, dobór i listę roślin pod wyniki badania wody, przekrój przez filtr hydrobotaniczny, przekrój przez filtr mineralny, dobór filtracji mechaniczno-biologicznej w komorze, przekroje budowlane stawu itp. Bez takiego projektu sama nie porywaj się na budowę, to nie jest proste oczko wodne !!! Z samodzielną budową też bym nie ryzykowała ale jeśli już musisz (finanse) to chociaż do hydroizolacji i filtracji weź specjalistów. Z resztą można zaryzykować pod warunkiem posiadania wsparcia, projektu lub nadzoru kogoś odpowiedniego. A teraz moze coś pomoge :)

1. Czy przy stawie kąpielowym będzie dużo więcej pracy i kosztów niż przy oczku o tym samym rozmiarze?
Moim zdaniem tak, dno trzeba regularnie odkurzac za pomocą robota basenowego, filtry są bardziej skomplikowane itp.

2. Jak ma się takie naturalne filtrowanie wody w stawie kąpielowym do filtracji w oczku wodnym?
W oczku zazwyczaj używa się prostego filtra z gąbkami i lamp UV, w stawie kąpielowym lamp Uv sie nie używa (zabijają pożyteczne bakterie) a filtry są wielostopniowe i duzo większe.

Kup właściwe materiały i miej dostęp do wsparcia merytorycznego, błędy będą dużo kosztowały

4. W internecie dużo się pisze o minerałach filtracyjnych do takiego stawu, roślinach wodnych, badaniach wody itp. Czy to aż tak ważne i istotne? Te minerały mają zawrotne ceny.
Tak ale to podstawa czystej wody, na tym nie oszczędzaj. Jak w projekcie będziesz miała 2 m3 czegoś to nie syp dla oszczędności 1 m3 itp ! Często niesolidni wykonawcy zastępują wyspecjalizowane mieszanki zwykłym żwirem. To właśnie te mieszanki zagwarantują nam działanie stawu przez np. 15 lat a nie 5 mc lub 2 lata.

5. Czy takie stawy rzeczywiście wyglądają jak na zdjęciach firm które je oferują czy to ściema?
Raczej to marketing, chyba te zdjęcia są robione zaraz po budowie lub po czyszczeniu. Normalnie w stawie zazwyczaj są osady na kamieniach, glony nitkowate itp.

6. Ile kosztuje samodzielna budowa stawu kąpielowego o powierzchni 100 m2 ? Chodzi mi o materiały.
Ja na same materiały wydałam ponad 78 tys zł

7. Ile kosztuje utrzymanie miesięczne takiego stawu i jakie preparaty pielęgnacyjne należny stosować?
Ważne abyś nie używała nic co będzie dezynfekowało wodę: chlor, siarczan miedzi itp. ja wydaję prawie 500 zł/mc

8. Słyszałam, że przy stawie nie wolno stosować nic co ma siarczan miedzi? Czy to prawda?
Tak, większość środków na glony ma w składzie siarczan miedzi lub inną truciznę. Inaczej takie środki nie byłyby skuteczne ,używam ich czasem w oczku :oops: . takie związki chemiczne zabijają niestety zooplankton i bakterie filtracyjne

9. Oczko czyszczę raz w roku po zimie, czy w stawie też będzie trzeba wybrać całą wodę?
Tego jeszcze nie wiem, staw mam 1 sezon :). Znajomy czyści raz w roku bo po zimie podobno ma bagno a nie staw

Ja mam 3 :)

11. Jak wygląda filtr do takiego stawu? To same rośliny czy jakieś urządzenie typu filtr w oczku?
Mam wielką skrzynię w wymurowanej komorze + filtr z minerałów w stawie porośnięty roslianmi. Z oczkiem wodnym to nie ma nic wspólnego. Oczko też mam :)

12. Jeśli w stawie kąpielowym nie może być lampy Uv to jak się rozwiązuje problem zielonej wody?
Tego nie wyjaśnię fachowo, lampy nie mam a woda jest przezroczysta

13. Czy lepsze jest dno wysypane żwirkiem czy wyłożone folią lub obłożone kamieniem?
Ja mam oliwkową folię na dnie i jest pieknie

To akurat zapewnił mi wykonawca, listę roślin miałam w projekcie.

czekam na relację, najlepiej ze zdjeciami
#1301 przez Pikut
Pn sie 07, 2017 5:39 pm

bedzie duzo wiecej pracy, oczko mozna oczyscic dwa razy w sezonie i tak zostawic, zarosnie lub nie zarosnie glonem, mozna spuscic wode, wlac chemie i bedzie ok. W stawie ze wzgledu na duze koszty czyszczenia, duze koszty prepartow takie zaniedbanie mozno sie nie kalkuluje

to zupelnie 2 inne systemy, w stawie nasladujemy nature i czasem to sie udaje, w oczku nawet nikt nie udaje ze ma nasladowac nature, tam sa filtry UVC i chemia na glony

sama nie buduj

bez tego bedziesz miala drogie oczkowodne a nie staw kapielowy

zadbane tak wygladaja, nie zadbanych nikt nie pokazuje :lol:

filtr i pompy min. 40 tys, minerały min. 20 tys, folia 5 tys, rośliny 5 tys, zwiry 5 tys, drewno 2 tys, inne 10 tys

bakterie do oczek wodnych, preparat na glony nitkowate, absorbent fosforanow - 400-500 zł/mc

mozna ale nie nalezy bo wtedy zawsze trzeba znowu dodac bakterie nitryfikacyjne

co 2 - 3 lata na pewno, najlepiej co roku po zimie

zalezy jaki masz filtr, jak masz hydrogravity to mozesz miec rybki bo tam jest komora do ochrony zooplanktonu. jak masz beben to zooplankton jest wyrzucany ze smieciami i osadami i rybki w stawie dodatkowo uszczupla jego zasoby. dafnie bardzo dobzre czyszcza wode ale sa pokarmem rybek, albo rybki albo czysty staw ;)

filtr mozna zbudowac od podstaw lub kupic gotowca, gotowiec bedzie drozszy ale wygodniejszy, zazwyczaj w stawch laczy sie kilka rodzajow filtracji. decyzje taka podejmuje projektant na podstawie wynikow analizy wody i materialow jakie beda uzyte podczas budowy stawu

bakterie, zooplankton i mineraly filtracyjne robia swoje, lampa uv jest niepotrzebna a wrecz szkodliwa

zwirek na dnie to koszmar do czyszczenia, sama folie latwo znowu przebic, najlepsze ale i najdrozsze jest kamienne dno

kupuj tylko rosliny z upraw w mineralach i nie nawozonych zwirach, rosliny przesadzane z doniczek i rosliny z naturalnych zbiornikow nie wytrzymaja w ubogich w substancje odrzywcze stawach kapielowych i szybko padna, rosliny to jedne z wazniejszych elementow takiego zbiornika i musza byc odpowiednio dobrane i odpowiednio nasadzone. tak naprawde swoja role zaczna spelniac po 2-3 latach jak dobrze sie ukorzenia w mineralnych podlozach i zaczna korzeniami filtrowac wode

powodzenia
#1305 przez Kiii
Śr sie 09, 2017 9:21 pm
Koszty zaczynają przerastać mój planowany budżet. Gdzie mam zrobić badanie wody? Czy strefę do pływania wylewa się z betonu czy można wymurować z bloczków? Folia pvc czy epdm? Jak działa filtr roślinny skoro rośliny potrzebują podobno kilku lat na ukorzenienie się? Czy wybrać filtr bębnowy czy hydrogravity? Jakie jest zużycie prądu w takim stawie?
#1309 przez Panery
So sie 12, 2017 4:19 pm
Badanie wody wraz z interpretacją wyników http://www.hydroidea.com/oferta/badania ... h-wodnych/

Ja murowałem z bloczków bo moja strefa ma max 140 cm, z czego murek 80 cm, jesli chcesz glebszy staw to proponuje jednak beton zbrojony. Pcv nie uzywaj to tandeta, filtr roslinny zadziała poprawnie pewnie dopiero w 2 lub 3 sezonie, do tego czasu bedziesz musiala sie wspomagac roznymi srodkami, bakteriami i liczyc sie z wieksza iloscia glonow. Ja mam filtr bebnowy Oase i niestety mam z nim sporo problemów typowo obsługowych (woda jednak jest czyściutka trzeba przyznać), o Hydrogravity tylko czytałem i z opisu jest chyba jednak lepszym rozwiązaniem. Najlepiej niech się wypowie w tym temacie jakis praktyk lub projektant. Zużycie prądu w sezonie to jakieś 150 zł/mc
#1547 przez Waterkeeper
Wt paź 24, 2017 4:09 pm
Hej, w zakresie budowy stawów działam komercyjnie i hobbystycznie od 15 lat, współpracuję na zasadzie podwykonawstwa z kilkoma znanymi polskimi firmami i widziałem chyba wszystkie możliwe błędy wykonawców robiących tego typu obiekty. Moje odpowiedzi:

Tak, pracy będzie dużo więcej, staw kąpielowy wymaga systematyczności w przeciwieństwie do małego oczka. Koszty pielęgnacyjne będą dosyć zbliżone. I w oczku i w stawie używamy podobnych preparatów do pielęgnacji wody.
Podaję link do sprawdzonego i działającego całorocznego programu pielęgnacyjnego: http://www.hydroidea.com/info/zbiorniki ... egnacyjny/

W oczku wodnym zazwyczaj wodę filtrujemy za pomocą filtrów mechanicznych, lamp UVC i wspomagamy się preparatami chemicznymi do walki z glonami. W stawie kąpielowym poza filtrem mechanicznym, mamy filtr hydrobotaniczny, filtr mineralny z odpowiednimi absorberami i wydajny filtr biologiczny. Filtracja wody w stawie kąpielowym ma wspomóc naturalne procesy samooczyszczania się wód. Nie stosujemy tu lamp UVC i preparatów dezynfekujących wodę.

Musisz mieć dokładną analizę wody jaką będzie napełniony staw i jaką później będzie też uzupełniany. Nie są to badania jakie robi Sanepid na potrzeby wody pitnej. Kosztują coś ok. 700 zł i można je wykonać w miejscach opisanych przez Panery w poście powyżej. Po zleceniu badań koniecznie zleć wykonanie projektu technologicznego dobrej firmie. Taki projekt to podstawa jeśli chcesz sama zbudować staw i uniknąć kosztownych poprawek. Większość firm nawet w projektach nie zdradza technologii lub jest to ich "tajemnica firmy" - na takie firmy uważaj. Otrzymany projekt możemy skonsultować tutaj na forum. Bardzo często projekty zawierają drobne ale znaczące błędy i koniecznie należy to zweryfikować przed samą budową.

Minerały do stawu kąpielowego to podstawa jego prawidłowego funkcjonowania przez kilkanaście lat. Bardzo często widziałem jak do stref filtracyjnych wsypywany jest tani keramzyt, dolomit lub zwykły żwir. Filtry takie popracują do 2-3 lat i będzie trzeba cały ten syf wymienić na właściwy. Jakie minerały muszą się znaleźć w wodzie wynika z badań i analiz wody. Podobnie jest z roślinami wodnymi. Tutaj nie można iść na skróty lub kopiować innych rozwiązań. Najlepsze na świecie mieszanki to polonite, biochalix - http://www.hydroidea.com/biochalix/, bioporif, biocalith. Ich skład i ilość jest zawsze ustalana indywidualnie w zależności od wyników badań wody.

Jeśli są właściwie pielęgnowane to tak, niestety nie spotkałem się jeszcze z właściwie pielęgnowanym stawem. Zazwyczaj takie ekologiczne baseny są jednak pełne osadów i glonów. Niektórym to całkowicie nie przeszkadza i są bardzo zadowoleni ze swojego prywatnego jeziorka.

Filtry i armatura - 50 tys, minerały, pompy obiegowe, filtr bagienny - 30 tys zł, sadzonki roślin wodnych - 10 tys, materiały do hydroizolacji, geomembrana epdm - 10 tys, inne materiały budowlane, komora, drabinki, oświetlenie 20 tys, robocizna firmy w roku 2017 pewnie coś od minimum 30 tys zł. Razem taki poprawnie zaprojektowany i wykonany staw powinien kosztować ok.1500 zł/m2. Bardzo oszczędzając samemu zrobisz w granicach 1000 - 1200 zł/m2. Tańsze oferty to zwykłe oszustwo lub nie mają nic wspólnego ze stawami kąpielowymi.

Ja stosuję tylko ekologiczne preparaty do stawów kąpielowych. Najlepsze produkty ma firma Hydroidea, SoLL i ewentualnie Lavaris. Koszty miesięczne zależą od jakości wody jaką mamy w stawie. Zazwyczaj przy 100 m2 jest to wydatek od 200 do 1000 zł w miesiącach letnich. Nie jest to tanie jak opisuje się w internecie.

To trucizna i posiada ją w składzie prawie każdy skuteczny produkt do walki z glonami. Dlatego najważniejsze jest nie dopuścić do zakwitu glonów. Jeśli już z jakiś powodów glony się pojawią to zwalczajmy je naturalnymi metodami. Trwa to dużo dłużej niż za pomocą produktów chemicznych ale nie zniszczy nam przy okazji całego niewidocznego dla oka życia. W stawie kąpielowym nie powinniśmy stosować nic co zabije nam nasz biofilm lub zaburzy równowagę biologiczną. Pozostaje cierpliwość, ciężka praca i duży portfel ;)

W dużych stawach ponad 200 - 300 m2 i większych nie jest to konieczne, w mniejszych raczej tak. Staw kąpielowy po wyłączeniu filtracji (zima w naszym klimacie) szybko zaczyna przypominać zwykłe oczko wodne.

Ryby zjadają zooplankton, który jest istotnym elementem filtracji wody i poprzez odchody dostarczają zanieczyszczeń, których chcemy uniknąć. Karmiąc je też dostarczamy do zbiornika substancji odżywczych dla glonów.

Zobacz opis filtra stworzonego z myślą o stawach kąpielowych o nazwie HydroGravity http://www.hydroidea.com/hydrogravity/. Proces filtracji w stawie kąpielowym jest bardzo złożony i nie składa się tylko z wyżej wspomnianego lub podobnego filtra mechaniczno-biologicznego. Do tego dochodzą procesy sorpcji na złożach mineralnych, dostarczanie dwutlenku węgla w odpowiednich ilościach za pomocą dozowników typu Dispenser CO2 - http://www.hydroidea.com/dispenser-co2/, pracy roślin wodnych, bakterii nitryfikacyjnych, biofilmu i zooplanktonu.

Lampę UV warto mieć zainstalowaną na wszelki wypadek, są określone i skrajne przypadki w jakich warto ją uruchomić na jakiś czas. Generalnie lampa UVC zabija wszystko co przez nią przepłynie, sterylizuje wodę. Praca lampy zabije nasze bakterie, mikroorganizmy i nie uporamy się z powstającym w takich warunkach glonem nitkowatym. Niemieckie normy zabraniają jej stosowania w prawie każdym typie stawów kąpielowych. Wyjątek stanowią ekobaseny w których stale dozujemy preparaty mikrobiologiczne. Bakterie, rośliny wodne i zooplankton skutecznie zlikwidują nam problem "zielonej wody".

Żwirek na dnie stawu jest ładny ale bardzo kłopotliwy w pielęgnacji. Na prostym dnie może stale pracować odkurzacz tzw. robot basenowy.

Rośliny kupujemy tylko z ekologicznych plantacji, z gołym korzeniem i hodowane w substratach mineralnych a nie w zwykłej ziemi lub mieszance organicznej. Rośliny z doniczek lub przesadzone z jezior tylko narobią nam dużych i kosztownych problemów. Ilość roślin i ich umiejscowienie wynika z projektu i badań wody. Nie wszystkie gatunki mogą rosnąc obok siebie i nie wszystkie będą nam rosły w wodzie o określonych parametrach.

Mam nadzieję, że pomogliśmy tutaj na forum podjąć rozsądne decyzje. Pamiętaj też aby dokładnie badać materiały z jakich będzie budowany staw na wydzielanie fosforu. Widziałem dziesiątki dobrze zaprojektowanych i wybudowanych stawów w których występował problem z wydzielaniem fosforu przez zastosowane żwiry. Najlepszym kruszywem do zasypania takiego zbiornika jest BioKalonit - http://www.hydroidea.com/biokalonit/. Czekamy na ewentualne zdjęcia z budowy i projekt do konsultacji.
#1565 przez Kiii
Cz paź 26, 2017 4:33 pm
Dziękuję wam wszystkim, przekładam budowę na 2018 rok i kontakty do was przekaże mojej projektantce od ogrodu
#1679 przez Waterkeeper
Cz lis 16, 2017 9:02 am
Można tylko spróbować zbudować staw kąpielowy przy naturalnym stawie. Z definicji staw kąpielowy jest odizolowany od podłoża i jakichkolwiek innych wód. Nie da się w naturalnym stawie wygrodzić części i tylko ją filtrować.
#2660 przez Kiii
Cz lis 29, 2018 9:20 pm
i budowa ruszyła - niecka zakończona, uruchomienie na wiosnę i wtedy podeślę zdjęcia do komentowania, dziękuje za namiary na fachowców