Zadaj pytanie i czekaj na szybką odpowiedz eksperta z danej dziedziny
Regulamin działu: Wszystkie porady na naszym forum są sprawdzane i moderowane przez wybranych fachowców z danej branży. Staramy się zapraszać do naszej społeczności największe autorytety z danej dziedziny. Zachęcamy do ich poznania w tym dziale.
#2869 przez Stawywodne
N sty 20, 2019 2:45 pm
Allelopatia to wzajemne oddziaływanie pomiędzy organizmami roślinnymi, poprzez wydzielanie związków chemicznych. Może być pozytywna jak i negatywna. Temat jeszcze mało znany i mało popularny. Osobiście wiem że rogatek sztywny i wywłócznik kłosowy w warunkach dostępu nielimitowanego światła i związków odżywczych, wpływają niekorzystnie na fitoplankton w tym cyjanobakterie.

Z własnych obserwacji zauważyłem tez ze rogatek nie przepada za moczarką i odwrotnie. Nie wiem jednak czy ma to związek z allelopatią czy parametrami wody.
#2954 przez Waterkeeper
Cz lut 07, 2019 8:49 pm
Temat jest arcyciekawy. Osobiście mam mieszane uczucia. Mam zbiorniki z moczarką gdzie występuje dużo glonów nitkowatych i znam oczko gdzie rośnie i moczarka i rogatek bez wzajemnej szkody. Będę obserwował wątek.