Tematy forum związane z filtrami do oczek wodnych i systemami filtracyjnymi
#1599 przez bitka
Cz lis 02, 2017 2:53 pm
Mam naturalny staw ponad 1000 m2 tafli wody. Planuję go w przeciągu 2 lat gruntownie oczyścić i zamontować jakaś filtrację tak aby uzyskać czystą wodę.

- powierzchnia wody ok 1000 m2
- obwód linii brzegowej ok 150 mb
- wysokość lustra wody ok 150 cm
- do stawu wchodzą trzy odpływy z rynien a także woda ze studni drenarskiej która zbiera wodę przy fundamentach domu
- woda z trawnika i kostki przed domem zapewne też trafia do stawu

Proszę o pomoc jak dobrze zrobić ten staw. Planuję wybrać warstwę mułu która zalega dno i pogłębić staw o około 1 m, skarpy ściąć i zrobić je łagodniejsze, dodatkowo brzegi wzmocnić geowłókniną o gramaturze 200 i na to założyć geokratkę i od dołu zasypać kamieniem do wysokości 20 cm powyżej lustra wody a później to ziemie i zasiać trawę. Dno chciałem zasypać 20 cm żwirem i do tego żeby utrzymać czystość to aerator do napowietrzania wody i jakiś filtr ale nie mam całkowicie pojęcia jaki to ma być filtr. W stawie będą ryby, dotychczas karpie i karasie no i amury które zjadły całą roślinność. Czekam na wasze propozycje.
#1606 przez oczkowodne
Cz lis 02, 2017 3:54 pm
Poniżej moja propozycja prac przy omawianym stawie - poproszę o wasze komentarze bo pisałem to na szybko i w święta ;). Abym mógł ją uszczegółowić lub zmienić musimy w pierwszej kolejności poddać wodę ze stawu profesjonalnej analizie. Od parametrów wody zależy jakie kruszywa mineralne i w jakiej ilości należy wsypać do filtra mineralno-roślinnego, jakie rośliny nasadzić w stawie i w jakim kierunku iść z filtracją i napowietrzaniem. To wszystko co napiszę poniżej jest oparte na moich doświadczeniach z podobnych zbiorników i będzie zweryfikowane tymi właśnie badaniami wody. Moją propozycję proszę na tym etapie traktować czysto akademicko. Pozostawiam ją do omówienia na tym forum wraz z innymi specjalistami.

Przyjmuję założenia: napływ fosforu z wody deszczowej o niskim pH i niskim KH, napływ wody z nawożonych trawników, napływ wody gruntowej o nieokreślonych parametrach jakościowych. Ładunek fosforu w ciągu roku: max. 8,85 kg, w ciągu 10 lat max. ok. 88 kg. Sorbent filtracyjny Bioporif w ilości 1 m3 i o sorpcji dochodzącej do 20 gr na 1 kg może pochłonąć w warunkach laboratoryjnych ok. 20 kg P. Teoretycznie 10 ton bioporifu powinno pochłonąć do 200 kg P, w praktyce pochłonie pewnie mniej niż 100 kg P. Przyjmujemy, że do zbiornika o rocznym dopływie ok 8,85 kg P potrzeba w okresie 10 letnim minimum 20 ton bioporifu. W celu realnej redukcji takiej ilości fosforu i związków azotu w przeciągu 10 lat potrzebujemy w strefie filtracyjnej zastosować min. 20 ton minerałów filtracyjnych bioporif, 10 ton zeolitu i 20 ton porowatej mieszanki biokalonit ( na tej mieszance główną pracę przy redukcji biogenów będzie wykonywał biofilm). Poza proponowanymi wyżej minerałami za filtrację wody w stawie będzie odpowiadać dodatkowo oczyszczalnia hydrobotaniczna (coś na wzór glebowej oczyszczalni trzcinowej), bakterie nitryfikacyjne kolonizujące w ogromnej ilości porowate złoże mineralne, zooplankton (drobne organizmy zjadające glony zawiesinowe) i wybrany filtr mechaniczno-biologiczny z serii Hydrogravity. Wszystkie użyte do budowy stawu materiały (głównie kruszywa i kamienie) muszą być przed użyciem przebadane na wydzielanie fosforu. Nie ma sensu sypać do rewitalizowanego stawu materiału przez który będą nam w przyszłości rosły glony nitkowate.

Kolejność prac – propozycja wstępna

1. Badanie i analiza wody gruntowej pod kątem budowy stawu
2. Badanie napływowej wody gruntowej pod kątem występowania szkodliwych bakterii - sanepid
3. Projekt stref filtracyjnych, projekt filtra mineralno-roślinnego i projekt filtracji biologicznej
4. Wybranie warstwy mułu i pogłębienie stawu do min. 2 metrów po środku
5. Wyłagodzenie i wyprofilowanie burt stawu, stworzenie półek na rośliny wodne o rożnej głębokości
6. Wykop lub wyprofilowanie miejsca w stawie na filtr mineralno-rośliny o powierzchni wynikającej z projektu
7. Wzmocnienie burt stawu geowłókniną i wybraną geokratą
8. Badanie lokalnego żwiru i otoczaków na wydzielanie fosforu
9. Zakup i rozsypanie po dnie 20 cm przebadanego żwiru
10. Zakup i wyłożenie geowłókniny na dnie stawu
11. Zakup minerałów filtracyjnych zgodnie z wynikami analizy wody: bioporif, biochalix lub biokalonit
12. Zakup pomp obiegowych do filtra bagiennego, rur ciśnieniowych i armatury
13. Budowa filtra hydrobotanicznego wg. wytycznych, wypłukanie i rozsypanie kruszyw filtracyjnych
14. Zakup filtra mechaniczno-biologicznego Hydrogravity do wymuszenia obiegu wody w stawie, filtracji i napowietrzania
15. Instalacja filtracji w komorze i integracja z filtrem roślinnym
16. Zakup i zasypanie geowłókniny płukanymi otoczakami o frakcji 16-32 mm w ilości 10 cm
17. Zakup i wysypanie kolejnej warstwy płukanych otoczaków o frakcji 8-16 mm w ilości min 10 – 15 cm
18. Zakup lampy UVC do jednorazowego odkażenia wody i okazjonalnego uruchamiania w nagłych przypadkach
19. Nasadzenie roślin wodnych z gołym korzeniem
20. Zakup 2 skimmerów pływających
21. Zakup fontanny pływającej do dodatkowego napowietrzania wody latem
22. Zaszczepienie flory bakteryjnej w strefie mineralno-roślinnej i w filtrze stacjonarnym
23. Zaszczepienie mikroorganizmów w wodzie
24. Badanie wody kilka dni po napełnieniu stawu i uruchomieniu filtracji
25. Ustabilizowanie parametrów wody w razie takiej konieczności – zakup odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości
26. Wpuszczenie ryb ( bez amura) w określonym po badaniu wody czasie
27. Dosadzenia roślin wodnych o funkcji ozdobnej – cały czas wg. projektu i możliwości finansowych, czym więcej roślin tym lepiej.

Skupiłem się na rozsądnym cenowo, mało awaryjnym i długo działającym systemie podczyszczania wody gruntowej składającym się z kilku połączonych ze sobą i uzupełniających się elementów.

1. Filtracja mechaniczna z osadów i zawiesin – etap I – żwiry i geowłóknina na dnie.
Wody gruntowe i wody napływowe zostaną wstępnie przefiltrowane za pomocą żwirów i geowłókniny. Unikniemy w ten sposób szybkiego powstawania mułu i zanieczyszczania wody osadami ze wzruszanego podłoża naturalnego.

2. Filtracja biologiczna – etap I – bakterie beztlenowe żyjące na żwirach i geowłókninie na dnie zbiornika.
Drobną ale systematyczną prace będą wykonywały tzw. pożyteczne mikroorganizmy licznie zamieszkujące dno stawu.

3. Filtracja mechaniczna – etap II – spust denny, filtr stacjonarny, gąbki filtracyjne i skimmery pływające.
Zasysana przez spust denny i napływy do filtra woda zostanie za pomocą gąbek i komory osadowej oczyszczona z zanieczyszczeń mechanicznych. Skimmery wyłapią dużą cześć liści i pływających po powierzchni stawu zanieczyszczeń.

4. Filtracja biologiczna – etap II – filtr stacjonarny, bardzo wydajny filtr hydrobotaniczny i bakterie tlenowe żyjące na minerałach.
Najważniejszy etap filtracji biologicznej będzie odbywał się z pomocą bakterii tlenowych pracujących w napowietrzanej wodzie w komorze filtra, w bryłach korzeniowych roślin wodnych i na powierzchni porowatych minerałów. Etap ten można porównać do filtracji wody w oczyszczalniach trzcinowych i przydomowych oczyszczalniach ścieków. Filtracja roślinna zacznie w pełni działać dopiero po 2 – 3 latach od nasadzenia.

5. Filtracja chemiczna – etap I – złoże mineralne BioChalix w filtrze stacjonarnym i minerały w filtrze roślinnym.
Biogeny (związki fosforu i azotu) będą pochłaniane za pomocą bardzo wydajnych i łatwych w wymianie minerałów znajdujących się w komorze filtra i minerałów wsypanych do strefy roślinnej (filtra bagiennego). Dzięki procesom sorpcji redukowane będą substancje odżywcze konieczne do masowego rozwoju glonów nitkowatych. Minerały w odpowiednim doborze będą poprawiały parametry wody napływowej o bardzo niskiej twardości węglanowej KH, której wartość zazwyczaj w Polsce jest poniżej 5° dH i odczynie pH w granicach 6 lub często mniejszym (kwaśne deszcze).

6. Filtracja biologiczna – etap III – zooplankton w komorze filtra i zooplankton swobodnie pływający w stawie
Ostatnim bardzo wydajnym etapem filtracji zajmą się rozwielitki chronione w specjalnej komorze filtra przed zniszczeniem przez pompy obiegowe i zjedzeniem przez ryby. Rozwielitki (dafnie) zjadają glony planktonowe powodujące efekt zielonej wody.

Rośliny wodne nasadzone po brzegach stawu i bakterie unoszące się swobodnie w wodzie też będą odgrywały pewną rolę w poprawie jakości wody. Proponowany system filtracyjny jest mocno zintensyfikowanym odzwierciedleniem naturalnych procesów samooczyszczania się wód zachodzących w dużych zbiornikach wodnych i myślę że będzie najlepszym i najtańszym rozwiązaniem do tak dużego naturalnego stawu.
#1610 przez Waterkeeper
Cz lis 02, 2017 5:57 pm
Na jakiej podstawie wyliczyłeś ładunek fosforu ? Generalnie założenia brzmią bardzo dobrze, trzeba jednak pamiętać, że stawy z wodą gruntową nigdy i przy żadnej metodzie filtracyjnej nie będą w 100% czyste. Doprowadzanie wody opadowej i wody ze zlewni całego ogrodu to też bardzo złe rozwiązanie.

Bez badania wody nie umiem się wypowiedzieć w sprawie doboru filtra i minerałów. Widzę kilka drobnych problemów np.jeśli to staw naturalny to co będzie z filtrem grawitacyjnym przy niskim poziomie wody? Po co te geokraty? Nic nie piszesz o wielkości strefy hydrobotanicznej, powinna wynosić z 1/3 tafli wody. Bez badań gruntowych ciężko też z cała pewnością stwierdzić czy rozwiązanie ze żwirem na dnie się sprawdzi.
#1689 przez wodnik
Cz lis 16, 2017 6:33 pm
Planuję zastosować to rozwiązanie u siebie, założyłem nowy wątek w tym temacie gdzie będę zamieszczał zdjęcia z budowy
#1730 przez oczkowodne
Śr gru 06, 2017 8:27 pm
Geokrata ma ustabilizować i zabezpieczyć linię brzegową przed wymywaniem, poziom wody w stawie będzie stały. Przy dużych deszczach woda odpłynie do niedalekiego rowu a przy niskim poziomie załączy się pompa głębinowa która będzie dolewała wody. Strefa hydrobotaniki będzie 1/4 tafli wody. Ładunek fosforu zawyżyłem dla bezpieczeństwa i złoża mineralne też.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

OSTATNIE TEMATY

O nas

Witamy na naszym forum ogrodniczym z poradami ekspertów i miłośników architektury krajobrazu. Jest to platforma wymiany doświadczeń dla ogrodników, budowlańców i projektantów, jak i miejsce spotkań dla miłośników ogrodnictwa

Zapraszamy na stronę sklepu internetowego:

OGRODY.COM

Najnowsze trendy w architekturze