Zadaj pytanie i czekaj na szybką odpowiedz eksperta z danej dziedziny
Regulamin działu: Wszystkie porady na naszym forum są sprawdzane i moderowane przez wybranych fachowców z danej branży. Staramy się zapraszać do naszej społeczności największe autorytety z danej dziedziny. Zachęcamy do ich poznania w tym dziale.
#1265 przez rekrut
N lip 30, 2017 8:38 pm
Posiadam duży staw ok. 450 - 500 m2. Kiedyś był stawem rekreacyjnym i można było się w nim kąpać. Jest teraz jednak zaniedbany i bardzo zamulony, woda nie jest przejrzysta tylko lekko mętna. Na brzegach rosną raczej same trzciny. Czym go obsadzić i co z nim zrobić aby woda znów była czysta? jak zrobić plażę? głębokość ok. 1 metra. Pytam na forum z ekspertami bo gdzie indziej już raz mi doradzono z oczkiem wodnym i po latach okazały się to same głupoty.
#1278 przez rekrut
Wt sie 01, 2017 7:01 pm
zamulenia mam z 40 cm, woda ma dosyć dobre parametry, podłoze pod mułem jest torfowe
#1280 przez Waterkeeper
Śr sie 02, 2017 1:40 pm
Proponuję mechaniczne odmulenie i przy okazji pogłębienie - minimum 2,5 metra. Głębokość 1 m to zdecydowanie za mało. Nie zapomnij o odpowiednim wyprofilowaniu półek w stawie - powinny być dopasowane do różnych gatunków roślin wodnych. Na dnie rozłóż geowłókninę i przysyp ją żwirem o frakcji 32 mm, kolejna warstwa 16-32 mm i ostatnia 8 -16 mm, przy plaży może być drobny żwirek a na zewnątrz piach. Nie wsypuj piachu do stawu bo zamieni się w muł. Rośliny zróżnicuj, najlepiej zrób badanie wody przed ich nasadzeniem (nie wszystkie rośliny rosną w danej wodzie) i podeślij wyniki tu na forum do publicznego omówienia. W stawie zaszczep bakterie nitryfikacyjne (ecogerm starter) i ustabilizuj parametry wody odpowiednimi środkami. Regularnie dawkuj ecogerm lakes i ciesz się czystą woda :)
#1281 przez rekrut
Śr sie 02, 2017 3:34 pm
planowałem dno w okolicy plaży wysypać piachem, żwirek bedzie kuł w stopy, co zrobić z wierzbami na brzegach?
#1282 przez oczkowodne
Śr sie 02, 2017 9:26 pm
wierzby zacieniają i warto je zostawić, ewentualnie jak będzie czas to mozna je na jesieni przyciac zeby nie smieciły liscmi
#1290 przez rekrut
N sie 06, 2017 8:31 am
tylko jak mam rozłożyć geowłókninę? spuścić wody raczej się nie da, zatopić na muliste dno?
#1300 przez Pikut
Pn sie 07, 2017 5:18 pm
na muliste dno nie mozesz, wydzieli sie trujacy metan lub siarkowodor i potrujesz sobie ryby. Musisz najpierw pozbyc sie mulu, inaczej jak koparka lub spuszczenie wody sie nie da
#1310 przez Panery
So sie 12, 2017 4:20 pm
polecam koparke łancuchową do takiej pracy, wybierze ci zamulenie bez koniecznosci spuszczania wody