Zadaj pytanie i czekaj na szybką odpowiedz eksperta z danej dziedziny
Regulamin działu: Wszystkie porady na naszym forum są sprawdzane i moderowane przez wybranych fachowców z danej branży. Staramy się zapraszać do naszej społeczności największe autorytety z danej dziedziny. Zachęcamy do ich poznania w tym dziale.
#1479 przez bitka
So paź 14, 2017 5:47 pm
Jak szybko można pozbyć się mułu ze stawu z rybami? Nie mogę używać koparki anie mechanicznie wybrać zanieczyszczeń
#1480 przez oczkowodne
Pn paź 16, 2017 8:09 am
Podczas swoich prac testowałem kilka preparatów rożnych firm na zamulenie, najlepsze efekty zauważyłem przy takiej kombinacji:

1. Sprawdzamy temperaturę wody - najlepiej gdy ma ok. 20 stopni, badamy pH (nie więcej niż 8,4) i KH (nie mniej niż 5.5). W razie zauważenia odchyleń od normy poprawiamy parametry wody odpowiednimi preparatami i ponawiamy badanie.

2. Sypiemy równomiernie na całe dno stawu preparat napowietrzający (najtaniej wychodzi AlgoSplit w wiadrach 25 kg). Chodzi tutaj o napowietrzenie osadów dennych i dostarczenie tam tlenu dla bakterii tlenowych. Zazwyczaj w mule występują warunki beztlenowe i wszelkie bakterie słabo tam pracują.

3. Po niecałej godzinie całe dno stawu obsypujemy preparatem o nazwie EcoGerm Lakes. Nie sypiemy bakterii wcześniej ponieważ aktywny tlen z preparatów napowietrzających może je w dużej części zabić. W porównaniu do innych produktów bakteryjnych ten ma największą ilość efektywnych mikroorganizmów, które dosyć długo pożyją w naszych warunkach bo zostały wyodrębnione z polskiego środowiska wodnego (wg. moich wieloletnich obserwacji produkty z Francji, USA lub EMy z Japoni nigdy nie przeżyją zimy i działają praktycznie tylko latem). Preparat ten przy okazji zbije mocno fosfor z wody. Bakterie EcoGerm Lakes 25 kg możemy podrasować dodając do nich EcoGerm Starter 1 kg. W napowietrzanej wodzie razem zadziałają rewelacyjnie.

4. Uruchamiamy w stawie fontannę lub duży napowietrzacz i nie wyłączamy przez okres 14 dni nawet w nocy.

5. Na drugi dzień rozrzucamy po stawie tabletki EcoTabs w ilości 1 dawki podstawowej.

6. Po ok. 14 dniach widać wyraźną mineralizację osadów dennych, niezauważalną w takim stopniu przy innych kombinacjach. Możemy powtórzyć zabieg z połową dawki podstawowej z pierwszej aplikacji.
#2069 przez miszczyk
Śr maja 16, 2018 6:54 pm
duzo, mi po ecogerm lakes osad zmniejszyl sie raptem o 1-2 cm w sezonie. fakt ze nie stosowalem procedury opisanej powyzej. najlepiej jednak wynajac koparke i preparty te stosowac zapobiegawczo