Zadaj pytanie i czekaj na szybką odpowiedz eksperta z danej dziedziny
Regulamin działu: Wszystkie porady na naszym forum są sprawdzane i moderowane przez wybranych fachowców z danej branży. Staramy się zapraszać do naszej społeczności największe autorytety z danej dziedziny. Zachęcamy do ich poznania w tym dziale.
#2111 przez 331648
Śr maja 23, 2018 12:14 pm
Bez mojej zgody wlano do oczka coś czego nienawidzę chemie..ALgoFin.250 ml,,ja mam oczko 7000l.doczytałam że skład 100%monolinuronu,I spac nie mogę,co teraz mogę zrobić ,jak odbudować biologi,e w oczku,bo myslę ze wszystko padło, :(
#2112 przez oczkowodne
Śr maja 23, 2018 3:35 pm
Wszystko nie padło, ale lepiej używać takich środków jak najrzadziej, bakterie w filtrze można odbudować dodając starter bakteryjny typu ecogerm starter lub dowolny inny a do wody można wsypać ecotabs lub ecogerm ponds. Zooplankton pewnie padł cały ale się odbuduje za jakiś czas, ryby wytrzymają bo producenci tak dobierają ilość monolinuronu aby był jak najbardziej bezpieczny dla rybek (podtruwa je ale nie zabija). Rośliny sobie nie z taką trucizna muszą radzić i nic im nie będzie. Glony planktonowe będą obumierać a nitkowate przez chwilę słabiej będą rosły. Do wody może być wtedy uwolniona jakaś cześć związków fosforu i może to się stać pożywką dla następnych pokoleń glonów (może ale nie musi). Wszystko zależy ile tego środka wlano do oczka.
#2117 przez Waterkeeper
Śr maja 23, 2018 7:53 pm
Monolinuron to algicyd, bezpieczniejszy niż trujący siarczan miedzi. Jest to podstawowy składnik większości preparatów antyglonowych. Może spowodować gorszy rozwój roślin wodnych. Rybkom przy podstawowej dawce nic nie powinno się stać. Generalnie lepiej nie stosować.
#2595 przez Waterkeeper
So lis 10, 2018 9:13 am
Chemię stosujemy tylko w ostateczności, nigdy samemu. Zazwyczaj wlanie anty glonowego preparatu do oczka szybko daje oczekiwany efekt, później jednak stwarza jeszcze większe problemy. Z deszczu pod rynnę w skrócie. Trzeba wiedzieć co zastosować w jakiej dawce i jak szybko zapobiec lub zminimalizować straty jakie wyrządziła chemia. Podobnie jak z antybiotykami.