Zadaj pytanie i czekaj na szybką odpowiedz eksperta z danej dziedziny
Regulamin działu: Wszystkie porady na naszym forum są sprawdzane i moderowane przez wybranych fachowców z danej branży. Staramy się zapraszać do naszej społeczności największe autorytety z danej dziedziny. Zachęcamy do ich poznania w tym dziale.
#2624 przez Binio73
Śr lis 21, 2018 8:28 pm
Mam problem z trzcina w moim naturalnym stawie. Zarosła mi prawie cały staw i nie wiem jak sie jej pozbyć. Mam dużo ryb i nie chcę zatruć całego środowiska. Co polecacie, czy są na to jakieś srodki ?
#2625 przez Stawywodne
Śr lis 21, 2018 8:33 pm
Nie znam środków, które byłyby bezpieczne i które wybiórczo zlikwidowałby tylko trzcinę. Moim zdaniem pozostaje ci tylko praca mechaniczna. Trzcinę należy wyrywać wraz z podziemnymi kłączami jeśli jest taka możliwość a staw jest płytki. Dobry rezultat daje też częste koszenie w sezonie letnim. Trzcina nie toleruje koszenia w sierpniu, bowiem uniemożliwia to jej transport i magazynowanie składników odżywczych z łodygi i liści do kłączy. Szuwar trzcinowy koszony w sezonie wegetacyjnym może mieć roczną produkcję trzykrotnie mniejszą niż szuwar niekoszony, choć szczegóły mogą się różnić w zależności od czasu i częstotliwości wykaszania, w skrajnych przypadkach może dojść do całkowitego zniszczenia płatu. Z kolei koszenie suchych ździebeł zimą lub na przedwiośniu przyspieszają wzrost nowych pędów i zwiększają ich zagęszczenie.