Tematy forum związane z roślinami wodnymi i ich uprawą
#206 przez Misztal
So kwi 04, 2015 10:15 pm
Witam, jak się pozbyć z dużego oczka wodnego rzęsy wodnej ? Zarasta mi prawie całą powierzchnię mojego stawu. Co roku jest gorzej.
#232 przez Waterkeeper
Wt kwi 07, 2015 6:59 pm
Rzęsa wodna to doskonały filtrator wody (często jest używana w roślinnych oczyszczalniach ścieków) a jednocześnie jest bardzo trudna do opanowania, ponieważ rozmnaża się bardzo szybko, w sposób wegetatywny, poprzez rozgałęzienia, które odchodzą od płytki (często branej za liść) i z czasem stają się samodzielnymi roślinami. Rzęsa tworzy duże skupiska, zarastając lustro wody gęstym kożuchem, który nie dopuszcza do rozwoju roślinności podwodnej. Z tego powodu często traktowana jest jako uciążliwy chwast. W krótkim czasie może całkowicie pokryć powierzchnię oczka wodnego lub stawu.

Obecność rzęsy wodnej często świadczy o dużej ilości składników odżywczych w wodzie, głównie azotanów. Aby pozbyć się rzęsy wodnej należy: oddać wodę do analizy w celu uzyskania informacji czego mamy za dużo w wodzie i w jakim nadmiarze, wyeliminować przyczynę nadmiaru azotanów (zbyt duże zamulenie w stawie, za dużo opadających liści, spływające wraz z wodami opadowymi nawozy do roślin ozdobnych itp.). Kolejnym etapem będzie odłowienie mechaniczne pływającej rzęsy i aplikacja bakterii typu EcoGerm lub Eco Tabs. Trzeba też zastanowić się nad zwiększeniem różnorodności roślinności wodnej i nad wpuszczeniem ryb roślinożernych: karasi, orf i amurów. Do wody można też dodać węglan wapnia lub inny absorbent w zależności od wyników badań wody. Ostatnim etapem będzie uruchomienie w stawie fontanny pływającej lub zbudowanie kaskady. Rzęsa wodna nie lubi ruchu wody.
#236 przez Oase
Wt kwi 07, 2015 10:14 pm
No i jeszcze jedna bardzo skuteczna metoda. Instalacja dużego skimmera zbierającego wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni wody: pyłki, liście no i oczywiście rzęsę wodna.

Przykład takiego skimmera: http://www.oczkawodne.co/228,skimmer-250-lm.html - zdjęcie w załączniku

Lub wersja stacjonarna wymagająca jeszcze budowy komory z pompą: http://www.oczkawodne.co/231,profiskim-100.html
Załączniki
skimmer_do_zbierania_rzesy_wodnej.jpg
Skimmer Oase 250 LM
skimmer_do_zbierania_rzesy_wodnej.jpg (49.62 KiB) Przeglądane 2100 razy
#3058 przez Kiersk
Pt mar 29, 2019 8:46 am
ja nie mam jak zainstalowac skimmera, jest jakis inny sposob zeby sie pozbyc rzesy z duzego stawu